Product Summary
Summary Specification
| Size | 3.20*1.60*1.10mm |
| Mounting Type | SMD, 1206 |
| Emitting Color | Green (525nm) |
| Chip Material | InGaN |
| Luminous Intensity | 1500 mcd |
| Viewing Angle | 70 deg |
| Lens Type/Color | Water Clear |
| Forward Voltage | 3.2 V |
| Forward Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage | 4.0 V |
| Maximum Forward Current | 30 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +85C |
| Factory Pack | 2000 pcs/Reel |
| RoHS |
Parametrics
KPTL-3216ZGC-G | Kingbright 1206 Green chip LED
KPTL-3216ZGC-E | Kingbright 1206 Green chip LED
KPTL-3216ZGC | Kingbright 1206 Green chip LED
KPTL-3216VGC-Z | Kingbright 1206 Green chip LED
KPTL-3216VGC-A | Kingbright 1206 Green chip LED
KPTL-3216SYCK | Kingbright 1206 Yellow chip LED
KPTL-3216SURCK | Kingbright 1206 Red chip LED
KPTL-3216SECK | Kingbright 1206 Orange chip LED
KPTL-3216QBC-D | Kingbright 1206 Blue chip LED
KPTL-3216PBC-J | Kingbright 1206 Blue chip LED
KPTL-3216PBC-A | Kingbright 1206 Blue chip LED
KPTL-3216CGCK | Kingbright 1206 Green chip LED
Features
KPTL-3216ZGC-G | Kingbright 1206 Green chip LED
KPTL-3216ZGC-E | Kingbright 1206 Green chip LED
KPTL-3216ZGC | Kingbright 1206 Green chip LED
KPTL-3216VGC-Z | Kingbright 1206 Green chip LED
KPTL-3216VGC-A | Kingbright 1206 Green chip LED
KPTL-3216SYCK | Kingbright 1206 Yellow chip LED
KPTL-3216SURCK | Kingbright 1206 Red chip LED
KPTL-3216SECK | Kingbright 1206 Orange chip LED
KPTL-3216QBC-D | Kingbright 1206 Blue chip LED
KPTL-3216PBC-J | Kingbright 1206 Blue chip LED
KPTL-3216PBC-A | Kingbright 1206 Blue chip LED
KPTL-3216CGCK | Kingbright 1206 Green chip LED
Diagrams
KPTL-3216ZGC-G | Kingbright 1206 Green chip LED
KPTL-3216ZGC-E | Kingbright 1206 Green chip LED
KPTL-3216ZGC | Kingbright 1206 Green chip LED
KPTL-3216VGC-Z | Kingbright 1206 Green chip LED
KPTL-3216VGC-A | Kingbright 1206 Green chip LED
KPTL-3216SYCK | Kingbright 1206 Yellow chip LED
KPTL-3216SURCK | Kingbright 1206 Red chip LED
KPTL-3216SECK | Kingbright 1206 Orange chip LED
KPTL-3216QBC-D | Kingbright 1206 Blue chip LED
KPTL-3216PBC-J | Kingbright 1206 Blue chip LED
KPTL-3216PBC-A | Kingbright 1206 Blue chip LED
KPTL-3216CGCK | Kingbright 1206 Green chip LED
(China (Mainland))






