Product Summary
| Part Number | HSMZ-A400-U80M1 |
| Alias Part Number | |
| Manufacturer | Avago |
| Availability | In Available, please send a RFQ. |
Summary Specification
| Size | 3.2mm*2.8mm*1.9mm |
| Mounting Type | 3528,PLCC4 |
| Emitting Color | Red (630nm) |
| Chip Material | AlInGaP |
| Luminous Intensity | 1400 mcd |
| Viewing Angle | 120 |
| Lens Type/Color | Water Clear |
| Forward Voltage | 2.8 V |
| Forward Current | 50 mA |
| Maximum Forward Voltage | 3.4 V |
| Maximum Forward Current | 70 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +100C |
| Factory Pack | 2000PCS/Reel |
| RoHS |
Parametrics
HSMZ-A400-U80M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 15
HSMV-A400-U80M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 15
HSMU-A400-U85M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 15
HSML-A401-U40M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 13
HSMJ-A401-U40M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 14
HSMJ-A401-T40M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 17
HSME-A401-P4PM1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 18
HSMC-A401-T80M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 13
HSMC-A401-T40M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 14
HSMC-A400-S30M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 16
HSMA-A401-U45M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 9
HSMA-A400-T35M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED
Features
HSMZ-A400-U80M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 15
HSMV-A400-U80M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 15
HSMU-A400-U85M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 15
HSML-A401-U40M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 13
HSMJ-A401-U40M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 14
HSMJ-A401-T40M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 17
HSME-A401-P4PM1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 18
HSMC-A401-T80M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 13
HSMC-A401-T40M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 14
HSMC-A400-S30M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 16
HSMA-A401-U45M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 9
HSMA-A400-T35M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED
Diagrams
HSMZ-A400-U80M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 15
HSMV-A400-U80M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 15
HSMU-A400-U85M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 15
HSML-A401-U40M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 13
HSMJ-A401-U40M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 14
HSMJ-A401-T40M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 17
HSME-A401-P4PM1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 18
HSMC-A401-T80M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 13
HSMC-A401-T40M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 14
HSMC-A400-S30M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 16
HSMA-A401-U45M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED 9
HSMA-A400-T35M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM1 LED
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
![]() HSMZ-A400-U80M1 |
![]() Avago Technologies |
![]() Standard LED - SMD AlInGaP2 Red AlInGaP2 Red |
![]() Data Sheet |
![]() Negotiable |
|
||||||||||||
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||
![]() |
![]() HSMZ-A100-R00J1 |
![]() Avago Technologies |
![]() Standard LED - SMD Red Epoxy Lens 639nm 200mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() HSMZ-A100-S80J1 |
![]() Avago Technologies |
![]() Standard LED - SMD AlInGaP2 Red 2 Red |
![]() Data Sheet |
![]() Negotiable |
|
||||||||||||
![]() |
![]() HSMZ-A100-T00J1 |
![]() Avago Technologies |
![]() Standard LED - SMD AlInGaP2 Red 2 Red |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() HSMZ-A100-T30J1 |
![]() Avago Technologies |
![]() Standard LED - SMD AlInGaP2 Red 2 Red |
![]() Data Sheet |
![]() Negotiable |
|
||||||||||||
![]() |
![]() HSMZ-A100-T70J1 |
![]() Avago Technologies |
![]() Standard LED - SMD AlInGaP2 Red 2 Red |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() HSMZ-A400-U80M1 |
![]() Avago Technologies |
![]() Standard LED - SMD AlInGaP2 Red AlInGaP2 Red |
![]() Data Sheet |
![]() Negotiable |
|
||||||||||||
(China (Mainland))









