Product Summary
| Part Number | CLP6C-AKW-CZ0B0AA3 |
| Alias Part Number | |
| Manufacturer | Cree |
| Availability | In Available, please send a RFQ. MOQ is 500 pcs. |
Summary Specification
| Size | 6.0mm*5.7mm*2.5mm |
| Mounting Type | |
| Emitting Color | Amber (591nm) |
| Chip Material | |
| Luminous Intensity | 4200 mcd |
| Viewing Angle | 120 |
| Lens Type/Color | Water Clear |
| Forward Voltage | 2.4 V |
| Forward Current | 50 mA |
| Maximum Forward Voltage | 3.0 V |
| Maximum Forward Current | 80 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +100C |
| Factory Pack | 900pcs/reel |
| RoHS |
Parametrics
CLP6C-AKW-CZ0B0AA3 | Cree CLP6 Series Color LED 38
CLP6C-AKW-CYbB0AA3 | Cree CLP6 Series Color LED 34
CLP6C-RKW-CZ0A0AA3 | Cree CLP6 Series Color LED 35
CLP6C-RKW-CYbA0AA3 | Cree CLP6 Series Color LED 34
Features
CLP6C-AKW-CZ0B0AA3 | Cree CLP6 Series Color LED 38
CLP6C-AKW-CYbB0AA3 | Cree CLP6 Series Color LED 34
CLP6C-RKW-CZ0A0AA3 | Cree CLP6 Series Color LED 35
CLP6C-RKW-CYbA0AA3 | Cree CLP6 Series Color LED 34
Diagrams
CLP6C-AKW-CZ0B0AA3 | Cree CLP6 Series Color LED 38
CLP6C-AKW-CYbB0AA3 | Cree CLP6 Series Color LED 34
CLP6C-RKW-CZ0A0AA3 | Cree CLP6 Series Color LED 35
CLP6C-RKW-CYbA0AA3 | Cree CLP6 Series Color LED 34
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
![]() CLP6C-AKW-CZ0B0AA3 |
![]() Cree, Inc. |
![]() Standard LED - SMD Amber LED |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||||
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||||
![]() |
![]() CLP6B-MKW-CB0D0133 |
![]() |
![]() LED WARM WHITE 6X5MM SMD |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||||
![]() |
![]() CLP6B-MKW-CB0D0233 |
![]() |
![]() LED WARM WHITE 6X5MM SMD |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||||
![]() |
![]() CLP6B-MKW-CB0D0513 |
![]() |
![]() LED WARM WHITE 6X5MM SMD |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||||
![]() |
![]() CLP6B-MKW-CB0E0133 |
![]() Cree, Inc. |
![]() Standard LED - SMD 120DG W-WT WT FC HI BRT LED 3200K 3.8V |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||||
![]() |
![]() CLP6B-MKW-CB0E0233 |
![]() Cree, Inc. |
![]() Standard LED - SMD Warm White LED |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||||
![]() |
![]() CLP6B-MKW-CB0E0513 |
![]() Cree, Inc. |
![]() Standard LED - SMD Warm White LED |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||||
(China (Mainland))











