Product Summary
Summary Specification
| Size | 11*8mm |
| Mounting Type | Round Bi-Color LED |
| Emitting Color | Red, Green (630, 570nm) |
| Chip Material | AlGaInP, AlGaInP |
| Luminous Intensity | 600, 130 mcd |
| Viewing Angle | 50 |
| Lens Type/Color | White Diffused |
| Forward Voltage | 1.95, 2.1 V |
| Forward Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage | 2.5, 2.5 V |
| Maximum Forward Current | 30, 30 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +85C |
| Factory Pack | 500PCS/BAG |
| RoHS |
Parametrics
WP799SURKMGKW | Kingbright WP799 LED 9
WP799SRSGW/CC | Kingbright WP799 LED 7
WP799EGW | Kingbright WP799 LED 9
Features
WP799SURKMGKW | Kingbright WP799 LED 9
WP799SRSGW/CC | Kingbright WP799 LED 7
WP799EGW | Kingbright WP799 LED 9
Diagrams
WP799SURKMGKW | Kingbright WP799 LED 9
WP799SRSGW/CC | Kingbright WP799 LED 7
WP799EGW | Kingbright WP799 LED 9
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
![]() WP799SURKMGKW |
![]() Kingbright |
![]() Standard LED - Through Hole Red Green 630 570nm Diffused 600 130mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||
![]() |
![]() WP79 |
![]() Weller |
![]() Soldering Tools Weller Solder Pencil Short Tip-To-Grip |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP793ED |
![]() Kingbright |
![]() Standard LED - Through Hole Orange 625nm Diffused 100mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP793ID |
![]() Kingbright |
![]() Standard LED - Through Hole HI EFF RED DIFFUSED |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP793SRC/D |
![]() Kingbright |
![]() Standard LED - Through Hole Red 640nm Water Clear 1700mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP793SRC/E |
![]() Kingbright |
![]() Standard LED - Through Hole Red Water Clear 640nm 2700mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP793SRC/F |
![]() Kingbright |
![]() Standard LED - Through Hole RED WATER CLEAR 640nm 3800mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
(China (Mainland))









