Product Summary
Summary Specification
| Size | 1.6*1.5*0.7mm |
| Mounting Type | SMD,0605 Bi Color |
| Emitting Color | Yellow, Green (588, 568nm) |
| Chip Material | GaAsP/GaP, GaP |
| Luminous Intensity | 8, 15 mcd |
| Viewing Angle | 120 deg |
| Lens Type/Color | Water Clear |
| Forward Voltage | 2.1, 2.2 V |
| Forward Current | 20,20 mA |
| Maximum Forward Voltage | 2.5, 2.5 V |
| Maximum Forward Current | 30, 25 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +85C |
| Factory Pack | 2000 pcs/Reel |
| RoHS |
Parametrics
KPTB-1615YSGC | Kingbright 0605 Yellow Green Bi Color SMD LED
KPTB-1615SYKCGKC | Kingbright 0605 Yellow Green Bi Color SMD LED
KPTB-1615SURKSGC | Kingbright 0605 Red Green Bi Color SMD LED
KPTB-1615SURKQBDC | Kingbright 0605 Red Blue Bi Color SMD LED
KPTB-1615SURKCGKC | Kingbright 0605 Red Green Bi Color SMD LED
KPTB-1615SGNC | Kingbright 0605 Green Orange Bi Color SMD LED
KPTB-1615PBVGC | Kingbright 0605 Blue Green Bi Color SMD LED
KPTB-1615ESGC | Kingbright 0605 Red Green Bi Color SMD LED
Features
KPTB-1615YSGC | Kingbright 0605 Yellow Green Bi Color SMD LED
KPTB-1615SYKCGKC | Kingbright 0605 Yellow Green Bi Color SMD LED
KPTB-1615SURKSGC | Kingbright 0605 Red Green Bi Color SMD LED
KPTB-1615SURKQBDC | Kingbright 0605 Red Blue Bi Color SMD LED
KPTB-1615SURKCGKC | Kingbright 0605 Red Green Bi Color SMD LED
KPTB-1615SGNC | Kingbright 0605 Green Orange Bi Color SMD LED
KPTB-1615PBVGC | Kingbright 0605 Blue Green Bi Color SMD LED
KPTB-1615ESGC | Kingbright 0605 Red Green Bi Color SMD LED
Diagrams
KPTB-1615YSGC | Kingbright 0605 Yellow Green Bi Color SMD LED
KPTB-1615SYKCGKC | Kingbright 0605 Yellow Green Bi Color SMD LED
KPTB-1615SURKSGC | Kingbright 0605 Red Green Bi Color SMD LED
KPTB-1615SURKQBDC | Kingbright 0605 Red Blue Bi Color SMD LED
KPTB-1615SURKCGKC | Kingbright 0605 Red Green Bi Color SMD LED
KPTB-1615SGNC | Kingbright 0605 Green Orange Bi Color SMD LED
KPTB-1615PBVGC | Kingbright 0605 Blue Green Bi Color SMD LED
KPTB-1615ESGC | Kingbright 0605 Red Green Bi Color SMD LED
(China (Mainland))






