Product Summary
| Part Number | HSMN-A400-S8QM2 |
| Alias Part Number | |
| Manufacturer | Avago |
| Availability | In Available, please send a RFQ. |
Summary Specification
| Size | 3.2mm*2.8mm*1.9mm |
| Mounting Type | 3528,PLCC4 |
| Emitting Color | Blue (626nm) |
| Chip Material | InGaN |
| Luminous Intensity | 560 mcd |
| Viewing Angle | 120 |
| Lens Type/Color | Water Clear |
| Forward Voltage | 3.8 V |
| Forward Current | 30 mA |
| Maximum Forward Voltage | 4.6 V |
| Maximum Forward Current | 30 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +100C |
| Factory Pack | 2000PCS/Reel |
| RoHS |
Parametrics
HSMN-A400-S8QM2 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM2 LED 13
HSMN-A400-Q8QM2 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM2 LED 12
HSMK-A400-T80M2 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM2 LED 13
HSMK-A401-R40M2 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM2 LED 13
HSMM-A400-T8YM1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM2 LED 13
HSMM-A401-S7YM2 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM2 LED 13
Features
HSMN-A400-S8QM2 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM2 LED 13
HSMN-A400-Q8QM2 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM2 LED 12
HSMK-A400-T80M2 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM2 LED 13
HSMK-A401-R40M2 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM2 LED 13
HSMM-A400-T8YM1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM2 LED 13
HSMM-A401-S7YM2 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM2 LED 13
Diagrams
HSMN-A400-S8QM2 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM2 LED 13
HSMN-A400-Q8QM2 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM2 LED 12
HSMK-A400-T80M2 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM2 LED 13
HSMK-A401-R40M2 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM2 LED 13
HSMM-A400-T8YM1 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM2 LED 13
HSMM-A401-S7YM2 | Avago PLCC-4 HSMx-A40x-xxxM2 LED 13
(China (Mainland))






