| Part Number | HLMP-CE35-Y1QDD |
| Alias Part Number | HLMP-CE35-Y1Q00 |
| Manufacturer | Avago |
| Availability | In Available, please send a RFQ. MOQ is 500 pcs. |
Summary Specification
| Size | 8.71mm*5.0mm |
| Mounting Type | Round 5mm, Though Hole Lamps with Standoffs on Leads LED |
| Emitting Color | Cyan (505nm) |
| Chip Material | InGaN |
| Luminous Intensity | 9300-21000 mcd |
| Viewing Angle | 30 |
| Lens Type/Color | Water Clear |
| Forward Voltage | 3.2 V |
| Forward Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage | 3.5 V |
| Maximum Forward Current | 30 mA |