Product Summary
Summary Specification
| Size | 4.85*4.8mm |
| Mounting Type | Round 5mm, Though Hole LED |
| Emitting Color | White (0.31, 0.31) |
| Chip Material | InGaN |
| Luminous Intensity | 1300 mcd |
| Viewing Angle | 130 |
| Lens Type/Color | Yellow Diffused |
| Forward Voltage | 3.3 V |
| Forward Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage | 4.0 V |
| Maximum Forward Current | 30 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +85C |
| Factory Pack | 500PCS/BAG |
| RoHS |
Parametrics
WP9294ZGC/G | Kingbright WP9294 LED 19
WP9294VW1C | Kingbright WP9294 LED 20
WP9294SYC/J3 | Kingbright WP9294 LED 14
WP9294SEC/J3 | Kingbright WP9294 LED 25
WP9294QBC/G | Kingbright WP9294 LED 16
Features
WP9294ZGC/G | Kingbright WP9294 LED 19
WP9294VW1C | Kingbright WP9294 LED 20
WP9294SYC/J3 | Kingbright WP9294 LED 14
WP9294SEC/J3 | Kingbright WP9294 LED 25
WP9294QBC/G | Kingbright WP9294 LED 16
Diagrams
WP9294ZGC/G | Kingbright WP9294 LED 19
WP9294VW1C | Kingbright WP9294 LED 20
WP9294SYC/J3 | Kingbright WP9294 LED 14
WP9294SEC/J3 | Kingbright WP9294 LED 25
WP9294QBC/G | Kingbright WP9294 LED 16
(China (Mainland))






