Product Summary
Summary Specification
| Size | 8.60mm*5.00mm |
| Mounting Type | Round 5mm, Though Hole Cathode LED |
| Emitting Color | Green (555nm) |
| Chip Material | GaP |
| Luminous Intensity | 20-50 mcd |
| Viewing Angle | 20 |
| Lens Type/Color | Green Transparent |
| Forward Voltage | 2.25 V |
| Forward Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage | 2.5 V |
| Maximum Forward Current | 25 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +85C |
| Factory Pack | 1000PCS/BAG |
| RoHS |
Parametrics
WP7113YT | Kingbright WP7113 Yellow LED 11
WP7113SYT | Kingbright WP7113 Yellow LED 20
WP7113SET | Kingbright WP7113 Orange LED 15
WP7113PGT | Kingbright WP7113 Green LED 14
WP7113NT | Kingbright WP7113 Orange LED 13
WP7113IT | Kingbright WP7113 Red LED 13
WP7113GT | Kingbright WP7113 Green LED 17
Features
WP7113YT | Kingbright WP7113 Yellow LED 11
WP7113SYT | Kingbright WP7113 Yellow LED 20
WP7113SET | Kingbright WP7113 Orange LED 15
WP7113PGT | Kingbright WP7113 Green LED 14
WP7113NT | Kingbright WP7113 Orange LED 13
WP7113IT | Kingbright WP7113 Red LED 13
WP7113GT | Kingbright WP7113 Green LED 17
Diagrams
WP7113YT | Kingbright WP7113 Yellow LED 11
WP7113SYT | Kingbright WP7113 Yellow LED 20
WP7113SET | Kingbright WP7113 Orange LED 15
WP7113PGT | Kingbright WP7113 Green LED 14
WP7113NT | Kingbright WP7113 Orange LED 13
WP7113IT | Kingbright WP7113 Red LED 13
WP7113GT | Kingbright WP7113 Green LED 17
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
![]() WP7113PGT |
![]() Kingbright |
![]() Standard LED - Through Hole Green 555nm Transparent 10mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||||
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||||
![]() |
![]() WP7104ALUP |
![]() Other |
![]() |
![]() Data Sheet |
![]() Negotiable |
|
||||||||||||||
![]() |
![]() WP7104ALUP/2GD-0L |
![]() Kingbright |
![]() LED Circuit Board Indicators Green Green Diffused 568nm 20mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||||
![]() |
![]() WP7104ALUP/2ID-0L |
![]() Kingbright |
![]() LED Circuit Board Indicators Red Red Diffused 625nm 20mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||||
![]() |
![]() WP7104ALUP/2SRD-0L |
![]() Kingbright |
![]() LED Circuit Board Indicators Red Red Diffused 640nm 300mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||||
![]() |
![]() WP7104ALUP/2YD-0L |
![]() Kingbright |
![]() LED Circuit Board Indicators Yellow Diffused 588nm 15mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||||
![]() |
![]() WP7104CGCK |
![]() Kingbright |
![]() Standard LED - Through Hole Green 570nm Water Clear 350mcd |
![]() Data Sheet |
![]() Negotiable |
|
||||||||||||||
(China (Mainland))










