Product Summary
Summary Specification
| Size | 8.6*5.0mm |
| Mounting Type | Round 5mm, Though Hole LED |
| Emitting Color | Blue (470nm) |
| Chip Material | InGaN |
| Luminous Intensity | 120 mcd |
| Viewing Angle | 60 |
| Lens Type/Color | Blue Diffused |
| Forward Voltage | 3.3 V |
| Forward Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage | 4.0 V |
| Maximum Forward Current | 30 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +85C |
| Factory Pack | 500PCS/BAG |
| RoHS |
Parametrics
WP7083ZGD/G | Kingbright WP7083 LED 18
WP7083ZGD | Kingbright WP7083 LED 15
WP7083YD | Kingbright WP7083 LED 13
WP7083VW1W | Kingbright WP7083 LED 23
WP7083VGD/Z | Kingbright WP7083 LED 13
WP7083SYD/J3 | Kingbright WP7083 LED 17
WP7083SYD/J | Kingbright WP7083 LED 13
WP7083SGD | Kingbright WP7083 LED 14
WP7083SED/J3 | Kingbright WP7083 LED 14
WP7083SED/J | Kingbright WP7083 LED 13
WP7083QWW/D | Kingbright WP7083 LED 10
WP7083QBD/G | Kingbright WP7083 LED 9
WP7083QBD/D | Kingbright WP7083 LED 9
WP7083PBD/Z | Kingbright WP7083 LED 10
WP7083ID | Kingbright WP7083 LED 10
Features
WP7083ZGD/G | Kingbright WP7083 LED 18
WP7083ZGD | Kingbright WP7083 LED 15
WP7083YD | Kingbright WP7083 LED 13
WP7083VW1W | Kingbright WP7083 LED 23
WP7083VGD/Z | Kingbright WP7083 LED 13
WP7083SYD/J3 | Kingbright WP7083 LED 17
WP7083SYD/J | Kingbright WP7083 LED 13
WP7083SGD | Kingbright WP7083 LED 14
WP7083SED/J3 | Kingbright WP7083 LED 14
WP7083SED/J | Kingbright WP7083 LED 13
WP7083QWW/D | Kingbright WP7083 LED 10
WP7083QBD/G | Kingbright WP7083 LED 9
WP7083QBD/D | Kingbright WP7083 LED 9
WP7083PBD/Z | Kingbright WP7083 LED 10
WP7083ID | Kingbright WP7083 LED 10
Diagrams
WP7083ZGD/G | Kingbright WP7083 LED 18
WP7083ZGD | Kingbright WP7083 LED 15
WP7083YD | Kingbright WP7083 LED 13
WP7083VW1W | Kingbright WP7083 LED 23
WP7083VGD/Z | Kingbright WP7083 LED 13
WP7083SYD/J3 | Kingbright WP7083 LED 17
WP7083SYD/J | Kingbright WP7083 LED 13
WP7083SGD | Kingbright WP7083 LED 14
WP7083SED/J3 | Kingbright WP7083 LED 14
WP7083SED/J | Kingbright WP7083 LED 13
WP7083QWW/D | Kingbright WP7083 LED 10
WP7083QBD/G | Kingbright WP7083 LED 9
WP7083QBD/D | Kingbright WP7083 LED 9
WP7083PBD/Z | Kingbright WP7083 LED 10
WP7083ID | Kingbright WP7083 LED 10
(China (Mainland))






