Product Summary
Summary Specification
| Size | 8.6mm*5.0mm |
| Mounting Type | Round 5mm, Though Hole Bi-Color Cathode LED |
| Emitting Color | Red, Green (630, 568nm) |
| Chip Material | AlGaInP, GaP |
| Luminous Intensity | 600-1200, 20-60 mcd |
| Viewing Angle | 60 |
| Lens Type/Color | White Diffused |
| Forward Voltage | 1.95, 2.2 V |
| Forward Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage | 2.5, 2.5 V |
| Maximum Forward Current | 30, 25 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +85C |
| Factory Pack | 500PCS/BAG |
| RoHS |
Parametrics
WP59SURKSGW | Kingbright WP59 Red Green LED 24
WP59SURKSGC | Kingbright WP59 Red Green LED 11
WP59SURKMGKW | Kingbright WP59 Red Green LED 13
WP59SURKCGKW | Kingbright WP59 Red Green LED 13
WP59SRSGW/CC | Kingbright WP59 Red Green LED 11
WP59SRSGC/CC | Kingbright WP59 Red Green LED 14
WP59GYW | Kingbright WP59 Green Yellow LED 11
WP59GYC | Kingbright WP59 Green Yellow LED 9
WP59EYW | Kingbright WP59 Red Yellow LED 12
WP59EYC | Kingbright WP59 Red Yellow LED 9
WP59EGW/CA | Kingbright WP59 Red Green LED 9
WP59EGW | Kingbright WP59 Red Green LED 10
WP59EGC | Kingbright WP59 Red Green LED 10
Features
WP59SURKSGW | Kingbright WP59 Red Green LED 24
WP59SURKSGC | Kingbright WP59 Red Green LED 11
WP59SURKMGKW | Kingbright WP59 Red Green LED 13
WP59SURKCGKW | Kingbright WP59 Red Green LED 13
WP59SRSGW/CC | Kingbright WP59 Red Green LED 11
WP59SRSGC/CC | Kingbright WP59 Red Green LED 14
WP59GYW | Kingbright WP59 Green Yellow LED 11
WP59GYC | Kingbright WP59 Green Yellow LED 9
WP59EYW | Kingbright WP59 Red Yellow LED 12
WP59EYC | Kingbright WP59 Red Yellow LED 9
WP59EGW/CA | Kingbright WP59 Red Green LED 9
WP59EGW | Kingbright WP59 Red Green LED 10
WP59EGC | Kingbright WP59 Red Green LED 10
Diagrams
WP59SURKSGW | Kingbright WP59 Red Green LED 24
WP59SURKSGC | Kingbright WP59 Red Green LED 11
WP59SURKMGKW | Kingbright WP59 Red Green LED 13
WP59SURKCGKW | Kingbright WP59 Red Green LED 13
WP59SRSGW/CC | Kingbright WP59 Red Green LED 11
WP59SRSGC/CC | Kingbright WP59 Red Green LED 14
WP59GYW | Kingbright WP59 Green Yellow LED 11
WP59GYC | Kingbright WP59 Green Yellow LED 9
WP59EYW | Kingbright WP59 Red Yellow LED 12
WP59EYC | Kingbright WP59 Red Yellow LED 9
WP59EGW/CA | Kingbright WP59 Red Green LED 9
WP59EGW | Kingbright WP59 Red Green LED 10
WP59EGC | Kingbright WP59 Red Green LED 10
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
![]() WP59SURKSGW |
![]() Kingbright |
![]() Standard LED - Through Hole Red/Grn 630/568nm 1200/60mcd 60 Deg |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||
![]() |
![]() WP59BL/EGW |
![]() Kingbright |
![]() LED Circuit Board Indicators Red Grn 625 568nm White Diffused |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP59BL/EYW |
![]() Kingbright |
![]() LED Circuit Board Indicators Red Yel 625 588nm White Diffused |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP59BL/GEW |
![]() Kingbright |
![]() LED Circuit Board Indicators Green/Red Diffused 568/625nm 50/60mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP59BL/GYW |
![]() Kingbright |
![]() LED Circuit Board Indicators Grn/Yellow Diffused 568/588nm 50/40mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP59CB |
![]() Other |
![]() |
![]() Data Sheet |
![]() Negotiable |
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP59CB/EGW |
![]() Kingbright |
![]() LED Circuit Board Indicators Red/Green Diffused 625/568nm 60/50mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
(China (Mainland))










