Product Summary
Summary Specification
| Size | 8.60mm*5.00mm |
| Mounting Type | Round 5mm, Though Hole Cathode LED |
| Emitting Color | Red (630nm) |
| Chip Material | AlGaInP |
| Luminous Intensity | 3000-4500 mcd |
| Viewing Angle | 12 |
| Lens Type/Color | Water Clear |
| Forward Voltage | 1.9 V |
| Forward Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage | 2.5 V |
| Maximum Forward Current | 30 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +85C |
| Factory Pack | 500PCS/BAG |
| RoHS |
Parametrics
WP2523SURC/E | Kingbright WP2523 Red LED 11
WP2523SURC | Kingbright WP2523 Red LED
Features
WP2523SURC/E | Kingbright WP2523 Red LED 11
WP2523SURC | Kingbright WP2523 Red LED
Diagrams
WP2523SURC/E | Kingbright WP2523 Red LED 11
WP2523SURC | Kingbright WP2523 Red LED
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
![]() WP2523SURC/E |
![]() Kingbright |
![]() Standard LED - Through Hole Red 630nm 2500mcd Water Clear 12 Deg |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||
![]() |
![]() WP25 |
![]() |
![]() SOLDERING IRON DIRECT PLUG 25W |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP2523SURC |
![]() Kingbright |
![]() Standard LED - Through Hole Red 628nm 2000mcd Water Clear 12 Deg |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP2523SURC/E |
![]() Kingbright |
![]() Standard LED - Through Hole Red 630nm 2500mcd Water Clear 12 Deg |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP254127109 |
![]() TE Connectivity / Raychem |
![]() Printers WP 1/.5" LABEL PRICE PER LABEL |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP25BK |
![]() Weller |
![]() Soldering Tools Weller Solder Iron 25W 3-Wire Cord |
![]() Data Sheet |
![]() Negotiable |
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP25D |
![]() |
![]() SOLDERING IRON DIRECT PLUG 25W |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
(China (Mainland))










