Product Summary
Summary Specification
| Size | 8.6mm*5.0mm |
| Mounting Type | Round 5mm, Though Hole Full Color Cathode LED |
| Emitting Color | Red, Blue, Green (630, 465, 525nm) |
| Chip Material | AlGaInP, InGaN, InGaN |
| Luminous Intensity | 400-1000, 300-500, 600-1300 mcd |
| Viewing Angle | 60 |
| Lens Type/Color | White Diffused |
| Forward Voltage | 1.9, 3.3, 3.3 V |
| Forward Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage | 2.5, 4.0, 4.1 V |
| Maximum Forward Current | 30, 30, 25 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +85C |
| Factory Pack | 500PCS/BAG |
| RoHS |
Parametrics
WP154A4SUREQBFZGW | Kingbright WP154 Red Blue Green LED 21
WP154A4SUREQBFZGC | Kingbright WP154 Red Blue Green LED 36
WP154A4SUREPBGVGAW | Kingbright WP154 Red Blue Green LED 11
WP154A4SUREPBGVGAC | Kingbright WP154 Red Blue Green LED 10
Features
WP154A4SUREQBFZGW | Kingbright WP154 Red Blue Green LED 21
WP154A4SUREQBFZGC | Kingbright WP154 Red Blue Green LED 36
WP154A4SUREPBGVGAW | Kingbright WP154 Red Blue Green LED 11
WP154A4SUREPBGVGAC | Kingbright WP154 Red Blue Green LED 10
Diagrams
WP154A4SUREQBFZGW | Kingbright WP154 Red Blue Green LED 21
WP154A4SUREQBFZGC | Kingbright WP154 Red Blue Green LED 36
WP154A4SUREPBGVGAW | Kingbright WP154 Red Blue Green LED 11
WP154A4SUREPBGVGAC | Kingbright WP154 Red Blue Green LED 10
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
![]() WP154A4SUREQBFZGW |
![]() Kingbright |
![]() Standard LED - Through Hole 5MM FULL COLOR LED |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||
![]() |
![]() WP1503CB/GD |
![]() Kingbright |
![]() LED Circuit Board Indicators Green 568nm Diffused 20mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP1503CB/SRD |
![]() Kingbright |
![]() LED Circuit Board Indicators Red 640nm Diffused 700mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP1503CB/YD |
![]() Kingbright |
![]() LED Circuit Board Indicators Yellow 588nm Diffused 20mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP1503EB/2GD |
![]() Kingbright |
![]() LED Circuit Board Indicators Green Green Diffused 568nm 50mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP1503EB/2ID |
![]() Kingbright |
![]() LED Circuit Board Indicators Red Red Diffused 625nm 30mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP1503EB/2SRD |
![]() Kingbright |
![]() LED Circuit Board Indicators Red Red Diffused 640nm 700mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
(China (Mainland))










