Product Summary
Summary Specification
| Size | 1.60*0.8*0.75mm |
| Mounting Type | SMD, 0603 |
| Emitting Color | Green (525nm) |
| Chip Material | InGaN |
| Luminous Intensity | 750 mcd |
| Viewing Angle | 120 deg |
| Lens Type/Color | Water Clear |
| Forward Voltage | 3.2 V |
| Forward Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage | 4.0 V |
| Maximum Forward Current | 30 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +85C |
| Factory Pack | 2000 pcs/Reel |
| RoHS |
Parametrics
KPT-1608ZGC-G | Kingbright 0603 Green chip LED
KPT-1608ZGC | Kingbright 0603 Green chip LED
KPT-1608YC | Kingbright 0603 Yellow chip LED
KPT-1608VGC-Z | Kingbright 0603 Green chip LED
KPT-1608VGC-A | Kingbright 0603 Green chip LED
KPT-1608SYCK | Kingbright 0603 Yellow chip LED
KPT-1608SYC | Kingbright 0603 Yellow chip LED
KPT-1608SURCK | Kingbright 0603 Red chip LED
KPT-1608SURC | Kingbright 0603 Red chip LED
KPT-1608SRC-PRV | Kingbright 0603 Red chip LED
KPT-1608SRC | Kingbright 0603 Red chip LED
KPT-1608SGC | Kingbright 0603 Green chip LED
KPT-1608SECK | Kingbright 0603 Orange chip LED
KPT-1608SEC | Kingbright 0603 Orange chip LED
KPT-1608QWF-E | Kingbright 0603 White chip LED
KPT-1608QWF-D | Kingbright 0603 White chip LED
KPT-1608QBC-D | Kingbright 0603 Blue chip LED
KPT-1608QBC-C | Kingbright 0603 Blue chip LED
KPT-1608PWF-A | Kingbright 0603 White chip LED
KPT-1608PBC-J | Kingbright 0603 Blue chip LED
KPT-1608PBC-A | Kingbright 0603 Blue chip LED
KPT-1608PBC | Kingbright 0603 Blue chip LED
KPT-1608MGC | Kingbright 0603 Green chip LED
KPT-1608LSYCK | Kingbright 0603 Yellow chip LED
KPT-1608EC | Kingbright 0603 Red chip LED
KPT-1608CGCK | Kingbright 0603 Green chip LED
Features
KPT-1608ZGC-G | Kingbright 0603 Green chip LED
KPT-1608ZGC | Kingbright 0603 Green chip LED
KPT-1608YC | Kingbright 0603 Yellow chip LED
KPT-1608VGC-Z | Kingbright 0603 Green chip LED
KPT-1608VGC-A | Kingbright 0603 Green chip LED
KPT-1608SYCK | Kingbright 0603 Yellow chip LED
KPT-1608SYC | Kingbright 0603 Yellow chip LED
KPT-1608SURCK | Kingbright 0603 Red chip LED
KPT-1608SURC | Kingbright 0603 Red chip LED
KPT-1608SRC-PRV | Kingbright 0603 Red chip LED
KPT-1608SRC | Kingbright 0603 Red chip LED
KPT-1608SGC | Kingbright 0603 Green chip LED
KPT-1608SECK | Kingbright 0603 Orange chip LED
KPT-1608SEC | Kingbright 0603 Orange chip LED
KPT-1608QWF-E | Kingbright 0603 White chip LED
KPT-1608QWF-D | Kingbright 0603 White chip LED
KPT-1608QBC-D | Kingbright 0603 Blue chip LED
KPT-1608QBC-C | Kingbright 0603 Blue chip LED
KPT-1608PWF-A | Kingbright 0603 White chip LED
KPT-1608PBC-J | Kingbright 0603 Blue chip LED
KPT-1608PBC-A | Kingbright 0603 Blue chip LED
KPT-1608PBC | Kingbright 0603 Blue chip LED
KPT-1608MGC | Kingbright 0603 Green chip LED
KPT-1608LSYCK | Kingbright 0603 Yellow chip LED
KPT-1608EC | Kingbright 0603 Red chip LED
KPT-1608CGCK | Kingbright 0603 Green chip LED
Diagrams
KPT-1608ZGC-G | Kingbright 0603 Green chip LED
KPT-1608ZGC | Kingbright 0603 Green chip LED
KPT-1608YC | Kingbright 0603 Yellow chip LED
KPT-1608VGC-Z | Kingbright 0603 Green chip LED
KPT-1608VGC-A | Kingbright 0603 Green chip LED
KPT-1608SYCK | Kingbright 0603 Yellow chip LED
KPT-1608SYC | Kingbright 0603 Yellow chip LED
KPT-1608SURCK | Kingbright 0603 Red chip LED
KPT-1608SURC | Kingbright 0603 Red chip LED
KPT-1608SRC-PRV | Kingbright 0603 Red chip LED
KPT-1608SRC | Kingbright 0603 Red chip LED
KPT-1608SGC | Kingbright 0603 Green chip LED
KPT-1608SECK | Kingbright 0603 Orange chip LED
KPT-1608SEC | Kingbright 0603 Orange chip LED
KPT-1608QWF-E | Kingbright 0603 White chip LED
KPT-1608QWF-D | Kingbright 0603 White chip LED
KPT-1608QBC-D | Kingbright 0603 Blue chip LED
KPT-1608QBC-C | Kingbright 0603 Blue chip LED
KPT-1608PWF-A | Kingbright 0603 White chip LED
KPT-1608PBC-J | Kingbright 0603 Blue chip LED
KPT-1608PBC-A | Kingbright 0603 Blue chip LED
KPT-1608PBC | Kingbright 0603 Blue chip LED
KPT-1608MGC | Kingbright 0603 Green chip LED
KPT-1608LSYCK | Kingbright 0603 Yellow chip LED
KPT-1608EC | Kingbright 0603 Red chip LED
KPT-1608CGCK | Kingbright 0603 Green chip LED
(China (Mainland))






