Product Summary
Summary Specification
| Size | 2.10*0.60*1.00mm |
| Mounting Type | SMD,Side View |
| Emitting Color | Green (525nm) |
| Chip Material | InGaN |
| Luminous Intensity | 400 mcd |
| Viewing Angle | 120 deg |
| Lens Type/Color | Water Clear |
| Forward Voltage | 3.3 V |
| Forward Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage | 4.1 V |
| Maximum Forward Current | 25 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +85C |
| Factory Pack | 2000 pcs/Reel |
| RoHS |
Parametrics
KPA-2106ZGC | Kingbright Side View Green LED
KPA-2106YC | Kingbright Side View Yellow LED
KPA-2106VGC-Z | Kingbright Side View Green LED
KPA-2106VGC-A | Kingbright Side View Green LED
KPA-2106SYCK | Kingbright Side View Yellow LED
KPA-2106SYC | Kingbright Side View Yellow LED
KPA-2106SURCK | Kingbright Side View Red LED
KPA-2106SURC | Kingbright Side View Red LED
KPA-2106SRC-PRV | Kingbright Side View Red LED
KPA-2106SGC | Kingbright Side View Green LED
KPA-2106SECK | Kingbright Side View Orange LED
KPA-2106SEC | Kingbright Side View Orange LED
KPA-2106QWF-D | Kingbright Side View White LED
KPA-2106QBC-G | Kingbright Side View Blue LED
KPA-2106QBC-D | Kingbright Side View Blue LED
KPA-2106QBC-C | Kingbright Side View Blue LED
KPA-2106PBC-J | Kingbright Side View Blue LED
KPA-2106PBC-A | Kingbright Side View Blue LED
KPA-2106PBC | Kingbright Side View Blue LED
KPA-2106MGC | Kingbright Side View Green LED
KPA-2106EC | Kingbright Side View Red LED
KPA-2106CGCK | Kingbright Side View Green LED
Features
KPA-2106ZGC | Kingbright Side View Green LED
KPA-2106YC | Kingbright Side View Yellow LED
KPA-2106VGC-Z | Kingbright Side View Green LED
KPA-2106VGC-A | Kingbright Side View Green LED
KPA-2106SYCK | Kingbright Side View Yellow LED
KPA-2106SYC | Kingbright Side View Yellow LED
KPA-2106SURCK | Kingbright Side View Red LED
KPA-2106SURC | Kingbright Side View Red LED
KPA-2106SRC-PRV | Kingbright Side View Red LED
KPA-2106SGC | Kingbright Side View Green LED
KPA-2106SECK | Kingbright Side View Orange LED
KPA-2106SEC | Kingbright Side View Orange LED
KPA-2106QWF-D | Kingbright Side View White LED
KPA-2106QBC-G | Kingbright Side View Blue LED
KPA-2106QBC-D | Kingbright Side View Blue LED
KPA-2106QBC-C | Kingbright Side View Blue LED
KPA-2106PBC-J | Kingbright Side View Blue LED
KPA-2106PBC-A | Kingbright Side View Blue LED
KPA-2106PBC | Kingbright Side View Blue LED
KPA-2106MGC | Kingbright Side View Green LED
KPA-2106EC | Kingbright Side View Red LED
KPA-2106CGCK | Kingbright Side View Green LED
Diagrams
KPA-2106ZGC | Kingbright Side View Green LED
KPA-2106YC | Kingbright Side View Yellow LED
KPA-2106VGC-Z | Kingbright Side View Green LED
KPA-2106VGC-A | Kingbright Side View Green LED
KPA-2106SYCK | Kingbright Side View Yellow LED
KPA-2106SYC | Kingbright Side View Yellow LED
KPA-2106SURCK | Kingbright Side View Red LED
KPA-2106SURC | Kingbright Side View Red LED
KPA-2106SRC-PRV | Kingbright Side View Red LED
KPA-2106SGC | Kingbright Side View Green LED
KPA-2106SECK | Kingbright Side View Orange LED
KPA-2106SEC | Kingbright Side View Orange LED
KPA-2106QWF-D | Kingbright Side View White LED
KPA-2106QBC-G | Kingbright Side View Blue LED
KPA-2106QBC-D | Kingbright Side View Blue LED
KPA-2106QBC-C | Kingbright Side View Blue LED
KPA-2106PBC-J | Kingbright Side View Blue LED
KPA-2106PBC-A | Kingbright Side View Blue LED
KPA-2106PBC | Kingbright Side View Blue LED
KPA-2106MGC | Kingbright Side View Green LED
KPA-2106EC | Kingbright Side View Red LED
KPA-2106CGCK | Kingbright Side View Green LED
(China (Mainland))






