Product Summary
Summary Specification
| Size | 1.60*0.60*1.20mm |
| Mounting Type | SMD,Side View |
| Emitting Color | Green (525nm) |
| Chip Material | InGaN |
| Luminous Intensity | 650 mcd |
| Viewing Angle | 110 deg |
| Lens Type/Color | Water Clear |
| Forward Voltage | 3.2 V |
| Forward Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage | 4.0 V |
| Maximum Forward Current | 30 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +85C |
| Factory Pack | 2000 pcs/Reel |
| RoHS |
Parametrics
KPA-1606ZGC-G | Kingbright Side View Green LED
KPA-1606ZGC-E | Kingbright Side View Green LED
KPA-1606ZGC | Kingbright Side View Green LED
KPA-1606VGC-Z | Kingbright Side View Green LED
KPA-1606VGC-A | Kingbright Side View Green LED
KPA-1606SYCK | Kingbright Side View Yellow LED
KPA-1606SURCK | Kingbright Side View Red LED
KPA-1606SECK | Kingbright Side View Orange LED
KPA-1606QWF-E | Kingbright Side View White LED
KPA-1606QWF-D | Kingbright Side View White LED
KPA-1606QBC-G | Kingbright Side View Blue LED
KPA-1606QBC-F | Kingbright Side View Blue LED
KPA-1606QBC-D | Kingbright Side View Blue LED
KPA-1606PWF-A | Kingbright Side View White LED
KPA-1606PBC-Z-SI | Kingbright Side View Blue LED
KPA-1606PBC-A | Kingbright Side View Blue LED
KPA-1606CGCK | Kingbright Side View Green LED
Features
KPA-1606ZGC-G | Kingbright Side View Green LED
KPA-1606ZGC-E | Kingbright Side View Green LED
KPA-1606ZGC | Kingbright Side View Green LED
KPA-1606VGC-Z | Kingbright Side View Green LED
KPA-1606VGC-A | Kingbright Side View Green LED
KPA-1606SYCK | Kingbright Side View Yellow LED
KPA-1606SURCK | Kingbright Side View Red LED
KPA-1606SECK | Kingbright Side View Orange LED
KPA-1606QWF-E | Kingbright Side View White LED
KPA-1606QWF-D | Kingbright Side View White LED
KPA-1606QBC-G | Kingbright Side View Blue LED
KPA-1606QBC-F | Kingbright Side View Blue LED
KPA-1606QBC-D | Kingbright Side View Blue LED
KPA-1606PWF-A | Kingbright Side View White LED
KPA-1606PBC-Z-SI | Kingbright Side View Blue LED
KPA-1606PBC-A | Kingbright Side View Blue LED
KPA-1606CGCK | Kingbright Side View Green LED
Diagrams
KPA-1606ZGC-G | Kingbright Side View Green LED
KPA-1606ZGC-E | Kingbright Side View Green LED
KPA-1606ZGC | Kingbright Side View Green LED
KPA-1606VGC-Z | Kingbright Side View Green LED
KPA-1606VGC-A | Kingbright Side View Green LED
KPA-1606SYCK | Kingbright Side View Yellow LED
KPA-1606SURCK | Kingbright Side View Red LED
KPA-1606SECK | Kingbright Side View Orange LED
KPA-1606QWF-E | Kingbright Side View White LED
KPA-1606QWF-D | Kingbright Side View White LED
KPA-1606QBC-G | Kingbright Side View Blue LED
KPA-1606QBC-F | Kingbright Side View Blue LED
KPA-1606QBC-D | Kingbright Side View Blue LED
KPA-1606PWF-A | Kingbright Side View White LED
KPA-1606PBC-Z-SI | Kingbright Side View Blue LED
KPA-1606PBC-A | Kingbright Side View Blue LED
KPA-1606CGCK | Kingbright Side View Green LED
(China (Mainland))






