Product Summary
| Part Number | HSMH-A100-M80J2 |
| Alias Part Number | |
| Manufacturer | Avago |
| Availability | In Available, please send a RFQ. |
Summary Specification
| Size | 3.2mm*2.8mm*1.9mm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Emitting Color | Red (637nm) |
| Chip Material | AlGaAs |
| Luminous Intensity | 22.4-56.0 mcd |
| Viewing Angle | 120 |
| Lens Type/Color | Water Clear |
| Forward Voltage | 1.9 V |
| Forward Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage | 2.6 V |
| Maximum Forward Current | 30 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -55C to +100C |
| Factory Pack | 2000PCS/Reel |
| RoHS |
Parametrics
HSMY-A100-K45J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 18
HSMY-A100-J35J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 18
HSMS-A100-J80J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 17
HSMS-A100-H70J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 16
HSMH-A100-M80J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 17
HSMH-A100-L70J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 17
HSMG-A100-K72J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 16
HSMG-A100-H41J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 17
HSMG-A100-G31J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 16
HSMD-A100-K4PJ2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 17
HSMD-A100-J7PJ2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 7
HSMB-A100-K80J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED
Features
HSMY-A100-K45J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 18
HSMY-A100-J35J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 18
HSMS-A100-J80J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 17
HSMS-A100-H70J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 16
HSMH-A100-M80J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 17
HSMH-A100-L70J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 17
HSMG-A100-K72J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 16
HSMG-A100-H41J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 17
HSMG-A100-G31J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 16
HSMD-A100-K4PJ2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 17
HSMD-A100-J7PJ2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 7
HSMB-A100-K80J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED
Diagrams
HSMY-A100-K45J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 18
HSMY-A100-J35J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 18
HSMS-A100-J80J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 17
HSMS-A100-H70J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 16
HSMH-A100-M80J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 17
HSMH-A100-L70J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 17
HSMG-A100-K72J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 16
HSMG-A100-H41J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 17
HSMG-A100-G31J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 16
HSMD-A100-K4PJ2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 17
HSMD-A100-J7PJ2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED 7
HSMB-A100-K80J2 | Avago PLCC-2 HSMx-A10x-xxxJ2 LED
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
![]() HSMH-A100-M80J2 |
![]() Avago Technologies |
![]() Standard LED - SMD PLCC2 Top Mt AlGaAs |
![]() Data Sheet |
![]() Negotiable |
|
||||||||||||
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||
![]() |
![]() HSMH-A100-L70J2 |
![]() Other |
![]() |
![]() Data Sheet |
![]() Negotiable |
|
||||||||||||
![]() |
![]() HSMH-A100-M80J2 |
![]() Avago Technologies |
![]() Standard LED - SMD PLCC2 Top Mt AlGaAs |
![]() Data Sheet |
![]() Negotiable |
|
||||||||||||
![]() |
![]() HSMH-C120 |
![]() Avago Technologies |
![]() Standard LED - SMD Chip R/angle Mt AlGa As |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() HSMH-C150 |
![]() Avago Technologies |
![]() Standard LED - SMD Red Diffused 639nm 17mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() HSMH-C191 |
![]() Avago Technologies |
![]() Standard LED - SMD Chip Top Mt AlGaAs |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() HSMH-C265 |
![]() Avago Technologies |
![]() Standard LED - SMD Chip Rev Mt AlGaAs |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
(China (Mainland))










