Product Summary
| Part Number | HSMA-A431-Y00M1 |
| Alias Part Number | |
| Manufacturer | Avago |
| Availability | In Available, please send a RFQ. |
Summary Specification
| Size | 3.2mm*2.8mm*3.87mm |
| Mounting Type | 3528,PLCC4,Dome |
| Emitting Color | Amber (590nm) |
| Chip Material | AlInGaP |
| Luminous Intensity | 5000 mcd |
| Viewing Angle | 30 |
| Lens Type/Color | Water Clear |
| Forward Voltage | 2.2 V |
| Forward Current | 50 mA |
| Maximum Forward Voltage | 2.5 V |
| Maximum Forward Current | 70 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +100C |
| Factory Pack | 2000PCS/Reel |
| RoHS |
Parametrics
HSMV-A430-Y90M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 12
HSMM-A430-W90M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 17
HSML-A431-X90M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 13
HSMJ-A431-X90M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 13
HSMJ-A430-W50M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 13
HSMC-A431-X90M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 13
HSMC-A430-W50M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 13
HSMA-A431-Y00M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 13
HSMA-A431-X90M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 13
HSMA-A430-W90M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 18
Features
HSMV-A430-Y90M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 12
HSMM-A430-W90M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 17
HSML-A431-X90M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 13
HSMJ-A431-X90M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 13
HSMJ-A430-W50M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 13
HSMC-A431-X90M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 13
HSMC-A430-W50M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 13
HSMA-A431-Y00M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 13
HSMA-A431-X90M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 13
HSMA-A430-W90M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 18
Diagrams
HSMV-A430-Y90M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 12
HSMM-A430-W90M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 17
HSML-A431-X90M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 13
HSMJ-A431-X90M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 13
HSMJ-A430-W50M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 13
HSMC-A431-X90M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 13
HSMC-A430-W50M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 13
HSMA-A431-Y00M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 13
HSMA-A431-X90M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 13
HSMA-A430-W90M1 | Avago PLCC-4 HSMx-A43x-xxxM1 LED 18
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
![]() HSMA-A431-Y00M1 |
![]() Avago Technologies |
![]() Standard LED - SMD Amber AlInGaP Amb |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||
![]() |
![]() HSMA-A100-Q00J1 |
![]() Avago Technologies |
![]() Standard LED - SMD Amber Epoxy Lens 590nm 100mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() HSMA-A100-Q35J1 |
![]() Avago Technologies |
![]() Standard LED - SMD Amber Amb |
![]() Data Sheet |
![]() Negotiable |
|
||||||||||||
![]() |
![]() HSMA-A100-Q3YJ1 |
![]() Avago Technologies |
![]() Standard LED - SMD Amber Amb |
![]() Data Sheet |
![]() Negotiable |
|
||||||||||||
![]() |
![]() HSMA-A100-R0PJ1 |
![]() Avago Technologies |
![]() Standard LED - SMD Amber Amb |
![]() Data Sheet |
![]() Negotiable |
|
||||||||||||
![]() |
![]() HSMA-A100-R3PJ1 |
![]() Avago Technologies |
![]() Standard LED - SMD Amber Amb |
![]() Data Sheet |
![]() Negotiable |
|
||||||||||||
![]() |
![]() HSMA-A100-R40J1 |
![]() Avago Technologies |
![]() Standard LED - SMD Amber Amb |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
(China (Mainland))









