Product Summary
| Part Number | CP42B-AKS-CN0Q0354 |
| Alias Part Number | |
| Manufacturer | Cree |
| Availability | In Available, please send a RFQ. MOQ is 500 pcs. |
Summary Specification
| Size | 7.6mm*7.6mm*2.35mm |
| Mounting Type | |
| Emitting Color | Amber (591nm) |
| Chip Material | |
| Luminous Intensity | 7000 mcd |
| Viewing Angle | 120 |
| Lens Type/Color | Water Clear |
| Forward Voltage | 2.5 V |
| Forward Current | 70 mA |
| Maximum Forward Voltage | 3.0 V |
| Maximum Forward Current | 70 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +100C |
| Factory Pack | Tube or Bulk package |
| RoHS |
Parametrics
CP42B-AKS-CN0Q0354 | Cree CP42 Series Color LED 36
CP42B-AKS-CM0Q0264 | Cree CP42 Series Color LED 30
CP42B-RKS-CM0P0AA4 | Cree CP42 Series Color LED 30
CP42B-RKS-CL0P0AA4 | Cree CP42 Series Color LED 32
Features
CP42B-AKS-CN0Q0354 | Cree CP42 Series Color LED 36
CP42B-AKS-CM0Q0264 | Cree CP42 Series Color LED 30
CP42B-RKS-CM0P0AA4 | Cree CP42 Series Color LED 30
CP42B-RKS-CL0P0AA4 | Cree CP42 Series Color LED 32
Diagrams
CP42B-AKS-CN0Q0354 | Cree CP42 Series Color LED 36
CP42B-AKS-CM0Q0264 | Cree CP42 Series Color LED 30
CP42B-RKS-CM0P0AA4 | Cree CP42 Series Color LED 30
CP42B-RKS-CL0P0AA4 | Cree CP42 Series Color LED 32
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
![]() CP42B-AKS-CN0Q0354 |
![]() Cree, Inc. |
![]() Standard LED - Through Hole Amber LED |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||
![]() |
![]() CP420E |
![]() |
![]() GOLDGUARD CLEAN PAD 50 PC PACK |
![]() Data Sheet |
![]() Negotiable |
|
||||||||||||
![]() CP421 |
![]() |
![]() WIPES ELECTRO-WASH MX 8X10" 25PC |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
|||||||||||||
![]() |
![]() CP42B-AKS-CM0Q0264 |
![]() Cree, Inc. |
![]() Standard LED - Through Hole Amber LED |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() CP42B-AKS-CN0Q0354 |
![]() Cree, Inc. |
![]() Standard LED - Through Hole Amber LED |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() CP42B-RKS-CL0P0AA4 |
![]() Cree, Inc. |
![]() Standard LED - Through Hole Red LED |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() CP42B-RKS-CM0P0AA4 |
![]() Cree, Inc. |
![]() Standard LED - Through Hole Red LED |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
(China (Mainland))










