Product Summary
Summary Specification
| Size | 8.6*5.0mm |
| Mounting Type | Round 5mm, Super Bright, Though Hole LED |
| Emitting Color | Yellow (589nm) |
| Chip Material | AlGaInP |
| Luminous Intensity | 3600 mcd |
| Viewing Angle | 18 |
| Lens Type/Color | Water Clear |
| Forward Voltage | 2.0 V |
| Forward Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage | 2.5 V |
| Maximum Forward Current | 30 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +85C |
| Factory Pack | 500PCS/BAG |
| RoHS |
Parametrics
WP7524SYC/J3 | Kingbright WP7524 LED 14
WP7524SEC/J3 | Kingbright WP7524 LED 21
Features
WP7524SYC/J3 | Kingbright WP7524 LED 14
WP7524SEC/J3 | Kingbright WP7524 LED 21
Diagrams
WP7524SYC/J3 | Kingbright WP7524 LED 14
WP7524SEC/J3 | Kingbright WP7524 LED 21
(China (Mainland))






