Product Summary
Summary Specification
| Size | 8.60mm*5.00mm |
| Mounting Type | Round 5mm, Though Hole Cathode LED |
| Emitting Color | Green (568nm) |
| Chip Material | GaP |
| Luminous Intensity | 80-200 mcd |
| Viewing Angle | 30 |
| Lens Type/Color | Green Transparent |
| Forward Voltage | 2.2 V |
| Forward Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage | 2.5 V |
| Maximum Forward Current | 25 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +70C |
| Factory Pack | 1000PCS/BAG |
| RoHS |
Parametrics
WP1503YT | Kingbright WP1503 Yellow LED 13
WP1503YD | Kingbright WP1503 Yellow LED 15
WP1503YC | Kingbright WP1503 Yellow LED 11
WP1503SRD | Kingbright WP1503 Red LED 19
WP1503SRC/J4 | Kingbright WP1503 Red LED 11
WP1503SRC/F | Kingbright WP1503 Red LED 17
WP1503SRC/E | Kingbright WP1503 Red LED 12
WP1503SRC/D | Kingbright WP1503 Red LED 13
WP1503SGT | Kingbright WP1503 Green LED 16
WP1503SGC | Kingbright WP1503 Green LED 14
WP1503IT | Kingbright WP1503 Red LED 10
WP1503ID | Kingbright WP1503 Red LED 15
WP1503GT | Kingbright WP1503 Green LED 12
WP1503GD | Kingbright WP1503 Green LED 18
WP1503GC | Kingbright WP1503 Green LED 11
WP1503EC | Kingbright WP1503 Red LED 13
Features
WP1503YT | Kingbright WP1503 Yellow LED 13
WP1503YD | Kingbright WP1503 Yellow LED 15
WP1503YC | Kingbright WP1503 Yellow LED 11
WP1503SRD | Kingbright WP1503 Red LED 19
WP1503SRC/J4 | Kingbright WP1503 Red LED 11
WP1503SRC/F | Kingbright WP1503 Red LED 17
WP1503SRC/E | Kingbright WP1503 Red LED 12
WP1503SRC/D | Kingbright WP1503 Red LED 13
WP1503SGT | Kingbright WP1503 Green LED 16
WP1503SGC | Kingbright WP1503 Green LED 14
WP1503IT | Kingbright WP1503 Red LED 10
WP1503ID | Kingbright WP1503 Red LED 15
WP1503GT | Kingbright WP1503 Green LED 12
WP1503GD | Kingbright WP1503 Green LED 18
WP1503GC | Kingbright WP1503 Green LED 11
WP1503EC | Kingbright WP1503 Red LED 13
Diagrams
WP1503YT | Kingbright WP1503 Yellow LED 13
WP1503YD | Kingbright WP1503 Yellow LED 15
WP1503YC | Kingbright WP1503 Yellow LED 11
WP1503SRD | Kingbright WP1503 Red LED 19
WP1503SRC/J4 | Kingbright WP1503 Red LED 11
WP1503SRC/F | Kingbright WP1503 Red LED 17
WP1503SRC/E | Kingbright WP1503 Red LED 12
WP1503SRC/D | Kingbright WP1503 Red LED 13
WP1503SGT | Kingbright WP1503 Green LED 16
WP1503SGC | Kingbright WP1503 Green LED 14
WP1503IT | Kingbright WP1503 Red LED 10
WP1503ID | Kingbright WP1503 Red LED 15
WP1503GT | Kingbright WP1503 Green LED 12
WP1503GD | Kingbright WP1503 Green LED 18
WP1503GC | Kingbright WP1503 Green LED 11
WP1503EC | Kingbright WP1503 Red LED 13
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
![]() WP1503SGT |
![]() Kingbright |
![]() Standard LED - Through Hole Green 568nm Transparent 150mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||
![]() |
![]() WP1503CB/GD |
![]() Kingbright |
![]() LED Circuit Board Indicators Green 568nm Diffused 20mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP1503CB/ID |
![]() Kingbright |
![]() LED Circuit Board Indicators Red 625nm Diffused 30mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP1503CB/SRD |
![]() Kingbright |
![]() LED Circuit Board Indicators Red 640nm Diffused 700mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP1503CB/YD |
![]() Kingbright |
![]() LED Circuit Board Indicators Yellow 588nm Diffused 20mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP1503EB/2GD |
![]() Kingbright |
![]() LED Circuit Board Indicators Green Green Diffused 568nm 50mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() WP1503EB/2ID |
![]() Kingbright |
![]() LED Circuit Board Indicators Red Red Diffused 625nm 30mcd |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
(China (Mainland))










