Product Summary
| Part Number | L-C170KYCT-U1 |
| Alias Part Number | |
| Manufacturer | Paralight |
| Availability | In Available, please send a RFQ. MOQ is 3000 pcs. |
Summary Specification
| Size | 2.0mm*1.25*0.8mm |
| Mounting Type | SMD Chip LED |
| Emitting Color | Yellow (590nm) |
| Chip Material | AlInGaP |
| Luminous Intensity | 70.0 mcd |
| Viewing Angle | 130 |
| Lens Type/Color | Water Clear |
| Forward Voltage | 2.05 V |
| Forward Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage | 2.4 V |
| Maximum Forward Current | 30 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +85C |
| Factory Pack | 3000PCS/Reel |
| RoHS |
Parametrics
L-C170YCT-U1 | Paralight 0805 Yellow LED 9
L-C170YCT | Paralight 0805 Yellow LED 6
L-C170TBCT-U1 | Paralight 0805 Blue LED 11
L-C170TBCT | Paralight 0805 Blue LED 8
L-C170SRCT-U1 | Paralight 0805 Red LED 8
L-C170SRCT | Paralight 0805 Red LED 8
L-C170LGCT-U1 | Paralight 0805 Green LED 6
L-C170LGCT | Paralight 0805 Green LED 5
L-C170LBCT-U1 | Paralight 0805 Blue LED 13
L-C170LBCT | Paralight 0805 Blue LED 9
L-C170KYCT-U1 | Paralight 0805 Yellow LED 6
L-C170KYCT | Paralight 0805 Yellow LED 5
L-C170KRCT-U1 | Paralight 0805 Red LED 4
L-C170KRCT | Paralight 0805 Red LED 6
L-C170KGCT-U1 | Paralight 0805 Green LED 5
L-C170KGCT | Paralight 0805 Green LED 4
L-C170KFCT-U1 | Paralight 0805 Amber LED 4
L-C170KFCT | Paralight 0805 Amber LED 4
L-C170GCT-U1 | Paralight 0805 Green LED 5
L-C170GCT | Paralight 0805 Green LED 5
L-C170ECT-U1 | Paralight 0805 Orange LED 5
L-C170ECT | Paralight 0805 Orange LED 5
Features
L-C170YCT-U1 | Paralight 0805 Yellow LED 9
L-C170YCT | Paralight 0805 Yellow LED 6
L-C170TBCT-U1 | Paralight 0805 Blue LED 11
L-C170TBCT | Paralight 0805 Blue LED 8
L-C170SRCT-U1 | Paralight 0805 Red LED 8
L-C170SRCT | Paralight 0805 Red LED 8
L-C170LGCT-U1 | Paralight 0805 Green LED 6
L-C170LGCT | Paralight 0805 Green LED 5
L-C170LBCT-U1 | Paralight 0805 Blue LED 13
L-C170LBCT | Paralight 0805 Blue LED 9
L-C170KYCT-U1 | Paralight 0805 Yellow LED 6
L-C170KYCT | Paralight 0805 Yellow LED 5
L-C170KRCT-U1 | Paralight 0805 Red LED 4
L-C170KRCT | Paralight 0805 Red LED 6
L-C170KGCT-U1 | Paralight 0805 Green LED 5
L-C170KGCT | Paralight 0805 Green LED 4
L-C170KFCT-U1 | Paralight 0805 Amber LED 4
L-C170KFCT | Paralight 0805 Amber LED 4
L-C170GCT-U1 | Paralight 0805 Green LED 5
L-C170GCT | Paralight 0805 Green LED 5
L-C170ECT-U1 | Paralight 0805 Orange LED 5
L-C170ECT | Paralight 0805 Orange LED 5
Diagrams
L-C170YCT-U1 | Paralight 0805 Yellow LED 9
L-C170YCT | Paralight 0805 Yellow LED 6
L-C170TBCT-U1 | Paralight 0805 Blue LED 11
L-C170TBCT | Paralight 0805 Blue LED 8
L-C170SRCT-U1 | Paralight 0805 Red LED 8
L-C170SRCT | Paralight 0805 Red LED 8
L-C170LGCT-U1 | Paralight 0805 Green LED 6
L-C170LGCT | Paralight 0805 Green LED 5
L-C170LBCT-U1 | Paralight 0805 Blue LED 13
L-C170LBCT | Paralight 0805 Blue LED 9
L-C170KYCT-U1 | Paralight 0805 Yellow LED 6
L-C170KYCT | Paralight 0805 Yellow LED 5
L-C170KRCT-U1 | Paralight 0805 Red LED 4
L-C170KRCT | Paralight 0805 Red LED 6
L-C170KGCT-U1 | Paralight 0805 Green LED 5
L-C170KGCT | Paralight 0805 Green LED 4
L-C170KFCT-U1 | Paralight 0805 Amber LED 4
L-C170KFCT | Paralight 0805 Amber LED 4
L-C170GCT-U1 | Paralight 0805 Green LED 5
L-C170GCT | Paralight 0805 Green LED 5
L-C170ECT-U1 | Paralight 0805 Orange LED 5
L-C170ECT | Paralight 0805 Orange LED 5
(China (Mainland))






