Product Summary
| Size | 3.20*2.80*1.90mm |
| Mounting Type | SMD, Top View PLCC4 |
| Emitting Color | White (0.32,0.32nm) |
| Chip Material | InGaN |
| Luminous Intensity | 1400.0-3550.0 mcd |
| Viewing Angle | 120 deg |
| Lens Type/Color | Water Clear |
| Forward Voltage | 3.6 V |
| Forward Current | 30 mA |
| Maximum Forward Voltage | 4.0 V |
| Maximum Forward Current | 50 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -30C to +85C |
| Factory Pack | 2000 pcs/Reel |
| RoHS |
Parametrics
LTW-E670DS-STE | LiteOn Top View PLCC4 White LED
LTW-E670DS | LiteOn Top View PLCC4 White LED
LTST-E670SL | LiteOn Top View PLCC4 Yellow LED
LTST-E670RL | LiteOn Top View PLCC4 Red LED
LTST-E670MGL30 | LiteOn Top View PLCC4 Green LED
LTST-E670MBL30 | LiteOn Top View PLCC4 Blue LED
LTST-E670FL | LiteOn Top View PLCC4 Orange LED
Features
LTW-E670DS-STE | LiteOn Top View PLCC4 White LED
LTW-E670DS | LiteOn Top View PLCC4 White LED
LTST-E670SL | LiteOn Top View PLCC4 Yellow LED
LTST-E670RL | LiteOn Top View PLCC4 Red LED
LTST-E670MGL30 | LiteOn Top View PLCC4 Green LED
LTST-E670MBL30 | LiteOn Top View PLCC4 Blue LED
LTST-E670FL | LiteOn Top View PLCC4 Orange LED
Diagrams
LTW-E670DS-STE | LiteOn Top View PLCC4 White LED
LTW-E670DS | LiteOn Top View PLCC4 White LED
LTST-E670SL | LiteOn Top View PLCC4 Yellow LED
LTST-E670RL | LiteOn Top View PLCC4 Red LED
LTST-E670MGL30 | LiteOn Top View PLCC4 Green LED
LTST-E670MBL30 | LiteOn Top View PLCC4 Blue LED
LTST-E670FL | LiteOn Top View PLCC4 Orange LED
(China (Mainland))






