Product Summary
Summary Specification
| Size | 1.6*1.25*0.65mm |
| Mounting Type | SMD, 0605 Bi Color |
| Emitting Color | Yellow, Green (590, 570nm) |
| Chip Material | InGaAlP, InGaAlP |
| Luminous Intensity | 100, 50 mcd |
| Viewing Angle | 120 deg |
| Lens Type/Color | Water Clear |
| Forward Voltage | 2.0, 2.1 V |
| Forward Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage | 2.5, 2.5 V |
| Maximum Forward Current | 30, 30 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +85C |
| Factory Pack | 2000 pcs/Reel |
| RoHS |
Parametrics
KPTB-1612SYKCGKC | Kingbright 0605 Yellow Green Bi Color LED
KPTB-1612SURKSGC | Kingbright 0605 Red Green Bi Color LED
KPTB-1612SURKQBDC | Kingbright 0605 Red Blue Bi Color LED
KPTB-1612SURKCGKC | Kingbright 0605 Red Green Bi Color LED
KPTB-1612PBVGC | Kingbright 0605 Blue Green Bi Color LED
KPTB-1612PBASEKC | Kingbright 0605 Blue Orange Bi Color LED
KPTB-1612ESGC | Kingbright 0605 Red Green Bi Color LED
Features
KPTB-1612SYKCGKC | Kingbright 0605 Yellow Green Bi Color LED
KPTB-1612SURKSGC | Kingbright 0605 Red Green Bi Color LED
KPTB-1612SURKQBDC | Kingbright 0605 Red Blue Bi Color LED
KPTB-1612SURKCGKC | Kingbright 0605 Red Green Bi Color LED
KPTB-1612PBVGC | Kingbright 0605 Blue Green Bi Color LED
KPTB-1612PBASEKC | Kingbright 0605 Blue Orange Bi Color LED
KPTB-1612ESGC | Kingbright 0605 Red Green Bi Color LED
Diagrams
KPTB-1612SYKCGKC | Kingbright 0605 Yellow Green Bi Color LED
KPTB-1612SURKSGC | Kingbright 0605 Red Green Bi Color LED
KPTB-1612SURKQBDC | Kingbright 0605 Red Blue Bi Color LED
KPTB-1612SURKCGKC | Kingbright 0605 Red Green Bi Color LED
KPTB-1612PBVGC | Kingbright 0605 Blue Green Bi Color LED
KPTB-1612PBASEKC | Kingbright 0605 Blue Orange Bi Color LED
KPTB-1612ESGC | Kingbright 0605 Red Green Bi Color LED
(China (Mainland))






