Product Summary
Summary Specification
| Size | 3.50*2.80*1.90mm |
| Mounting Type | SMD,Top View |
| Emitting Color | Red, Yellow (635, 590nm) |
| Chip Material | InGaAlP, InGaAlP |
| Luminous Intensity | 200, 100 mcd |
| Viewing Angle | 120 deg |
| Lens Type/Color | Water Clear |
| Forward Voltage | 1.95, 2.0 V |
| Forward Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage | 2.5, 2.5 V |
| Maximum Forward Current | 30, 30 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +85C |
| Factory Pack | 1500 pcs/Reel |
| RoHS |
Parametrics
KAA-3528SURKSYKC | Kingbright Top View Red, Yellow LED 26
KAA-3528SURKMGKC | Kingbright Top View Red, Green LED 21
KAA-3528SURKCGKC | Kingbright Top View Red, Green LED 25
KAA-3528ESGC | Kingbright Top View Red, Green LED 17
KAA-3528EPBSGC | Kingbright Top View Red, Blue, Green LED 27
KAA-3528EMBSGC | Kingbright Top View Red, Green, Blue LED 21
AAA3528SURKZGQBDS | Kingbright Top View Red, Green, Blue LED 32
AAA3528SURKVGPB | Kingbright Top View Red, Green, Blue LED 17
AAA3528SURKVGAPBA | Kingbright Top View Red, Green, Blue LED 15
AAA3528EMBSGC | Kingbright Top View Red, Blue, Green LED
Features
KAA-3528SURKSYKC | Kingbright Top View Red, Yellow LED 26
KAA-3528SURKMGKC | Kingbright Top View Red, Green LED 21
KAA-3528SURKCGKC | Kingbright Top View Red, Green LED 25
KAA-3528ESGC | Kingbright Top View Red, Green LED 17
KAA-3528EPBSGC | Kingbright Top View Red, Blue, Green LED 27
KAA-3528EMBSGC | Kingbright Top View Red, Green, Blue LED 21
AAA3528SURKZGQBDS | Kingbright Top View Red, Green, Blue LED 32
AAA3528SURKVGPB | Kingbright Top View Red, Green, Blue LED 17
AAA3528SURKVGAPBA | Kingbright Top View Red, Green, Blue LED 15
AAA3528EMBSGC | Kingbright Top View Red, Blue, Green LED
Diagrams
KAA-3528SURKSYKC | Kingbright Top View Red, Yellow LED 26
KAA-3528SURKMGKC | Kingbright Top View Red, Green LED 21
KAA-3528SURKCGKC | Kingbright Top View Red, Green LED 25
KAA-3528ESGC | Kingbright Top View Red, Green LED 17
KAA-3528EPBSGC | Kingbright Top View Red, Blue, Green LED 27
KAA-3528EMBSGC | Kingbright Top View Red, Green, Blue LED 21
AAA3528SURKZGQBDS | Kingbright Top View Red, Green, Blue LED 32
AAA3528SURKVGPB | Kingbright Top View Red, Green, Blue LED 17
AAA3528SURKVGAPBA | Kingbright Top View Red, Green, Blue LED 15
AAA3528EMBSGC | Kingbright Top View Red, Blue, Green LED
(China (Mainland))






