Product Summary
| Part Number | HLMP-CM2B-12BDD |
| Alias Part Number | HLMP-CM2B-12B00 |
| Manufacturer | Avago |
| Availability | In Available, please send a RFQ. MOQ is 500 pcs. |
Summary Specification
| Size | 8.7mm*5.0mm |
| Mounting Type | Round 5mm, Though Hole Lamps with Standoffs on Leads LED |
| Emitting Color | Green (525nm) |
| Chip Material | InGaN |
| Luminous Intensity | 16000-27000 mcd |
| Viewing Angle | 23 |
| Lens Type/Color | Water Clear |
| Forward Voltage | 3.2 V |
| Forward Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage | 3.8 V |
| Maximum Forward Current | 30 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +85C |
| Factory Pack | 1000PCS/BAG |
| RoHS |
Parametrics
HLMP-CM2B-12BDD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM2B-120DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM2A-12CDD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM2A-12BDD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM2A-120DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM27-X10DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM27-X1000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM26-YZCDD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM26-YZC00 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 43
HLMP-CM26-X10DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 43
HLMP-CM26-X1000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 6
HLMP-CM25-X10DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 43
HLMP-CM25-X1000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM22-X10DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 6
HLMP-CM22-X1000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 9
HLMP-CM1B-45CDD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 6
HLMP-CM1B-45BDD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 6
HLMP-CM1B-450DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM1A-45CDD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 8
HLMP-CM1A-45BDD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 6
HLMP-CM1A-450DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 50
HLMP-CM16-WYGDD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 6
HLMP-CM16-VY0DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 44
HLMP-CM16-VY000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 8
HLMP-CM16-S0000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 46
HLMP-CM15-WXBDD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 45
HLMP-CM15-WXB00 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 45
HLMP-CM15-W0000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 29
HLMP-CM15-VY0DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 6
HLMP-CM15-VY000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM15-SV0ZZ | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 45
HLMP-CM15-SV0YY | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM15-SV0DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 42
HLMP-CM15-SV000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM15-S00DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM15-S0000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 6
HLMP-CM14-Z30DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 8
HLMP-CM14-Z3000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 56
HLMP-CM13-Z30DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 6
HLMP-CM13-Z3000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 33
HLMP-CM12-Y20DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 42
HLMP-CM12-Y2000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 8
HLMP-CM11-Z1CDD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 6
HLMP-CM11-Z1C00 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 51
HLMP-CM11-Y20DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 45
HLMP-CM11-Y2000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 36
Features
HLMP-CM2B-12BDD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM2B-120DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM2A-12CDD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM2A-12BDD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM2A-120DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM27-X10DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM27-X1000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM26-YZCDD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM26-YZC00 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 43
HLMP-CM26-X10DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 43
HLMP-CM26-X1000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 6
HLMP-CM25-X10DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 43
HLMP-CM25-X1000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM22-X10DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 6
HLMP-CM22-X1000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 9
HLMP-CM1B-45CDD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 6
HLMP-CM1B-45BDD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 6
HLMP-CM1B-450DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM1A-45CDD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 8
HLMP-CM1A-45BDD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 6
HLMP-CM1A-450DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 50
HLMP-CM16-WYGDD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 6
HLMP-CM16-VY0DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 44
HLMP-CM16-VY000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 8
HLMP-CM16-S0000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 46
HLMP-CM15-WXBDD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 45
HLMP-CM15-WXB00 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 45
HLMP-CM15-W0000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 29
HLMP-CM15-VY0DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 6
HLMP-CM15-VY000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM15-SV0ZZ | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 45
HLMP-CM15-SV0YY | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
Diagrams
HLMP-CM15-SV0DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 42
HLMP-CM15-SV000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM15-S00DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 7
HLMP-CM15-S0000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 6
HLMP-CM14-Z30DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 8
HLMP-CM14-Z3000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 56
HLMP-CM13-Z30DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 6
HLMP-CM13-Z3000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 33
HLMP-CM12-Y20DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 42
HLMP-CM12-Y2000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 8
HLMP-CM11-Z1CDD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 6
HLMP-CM11-Z1C00 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 51
HLMP-CM11-Y20DD | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 45
HLMP-CM11-Y2000 | Avago Round 5mm Amber HLMP-CMxx LED 36
(China (Mainland))






