Product Summary
Summary Specification
| Size | 10*23mm |
| Mounting Type | Round 20mm, Though Hole, Big Led Lamp |
| Emitting Color | Green (568nm) |
| Chip Material | GaP |
| Luminous Intensity | 99 mcd |
| Viewing Angle | 120 |
| Lens Type/Color | Green Diffused |
| Forward Voltage | 2.2 V |
| Forward Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage | 2.5 V |
| Maximum Forward Current | 25 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +85C |
| Factory Pack | 500PCS/BAG |
| RoHS |
Parametrics
DLA/6YD | Kingbright DLA/6 LED 11
DLA/6SRD | Kingbright DLA/6 LED 14
DLA/6SGD | Kingbright DLA/6 LED 15
DLA/6ID | Kingbright DLA/6 LED 12
DLA/6GD | Kingbright DLA/6 LED 10
Features
DLA/6YD | Kingbright DLA/6 LED 11
DLA/6SRD | Kingbright DLA/6 LED 14
DLA/6SGD | Kingbright DLA/6 LED 15
DLA/6ID | Kingbright DLA/6 LED 12
DLA/6GD | Kingbright DLA/6 LED 10
Diagrams
DLA/6YD | Kingbright DLA/6 LED 11
DLA/6SRD | Kingbright DLA/6 LED 14
DLA/6SGD | Kingbright DLA/6 LED 15
DLA/6ID | Kingbright DLA/6 LED 12
DLA/6GD | Kingbright DLA/6 LED 10
(China (Mainland))






