Product Summary
| Part Number | CP43B-AGS-CX0Y0354 |
| Alias Part Number | |
| Manufacturer | Cree |
| Availability | In Available, please send a RFQ. MOQ is 500 pcs. |
Summary Specification
| Size | 7.6mm*7.6mm*1.95mm |
| Mounting Type | |
| Emitting Color | Amber (591nm) |
| Chip Material | |
| Luminous Intensity | 5000 mcd |
| Viewing Angle | 90/35 |
| Lens Type/Color | Water Clear |
| Forward Voltage | 2.5 V |
| Forward Current | 70 mA |
| Maximum Forward Voltage | 3.0 V |
| Maximum Forward Current | 70 mA |
| Min/Max Operating Temperature | -40C to +100C |
| Factory Pack | Tube or Bulk package |
| RoHS |
Parametrics
CP43B-AGS-CX0Y0354 | Cree CP43 Series Color LED 30
CP43B-AGS-CW0Y0354 | Cree CP43 Series Color LED 28
CP43B-AGS-CV0Y0264 | Cree CP43 Series Color LED 30
CP43B-RGS-CX0Y0AA4 | Cree CP43 Series Color LED 29
CP43B-RGS-CW0Y0AA4 | Cree CP43 Series Color LED 28
CP43B-RGS-CV0Y0AA4 | Cree CP43 Series Color LED 31
Features
CP43B-AGS-CX0Y0354 | Cree CP43 Series Color LED 30
CP43B-AGS-CW0Y0354 | Cree CP43 Series Color LED 28
CP43B-AGS-CV0Y0264 | Cree CP43 Series Color LED 30
CP43B-RGS-CX0Y0AA4 | Cree CP43 Series Color LED 29
CP43B-RGS-CW0Y0AA4 | Cree CP43 Series Color LED 28
CP43B-RGS-CV0Y0AA4 | Cree CP43 Series Color LED 31
Diagrams
CP43B-AGS-CX0Y0354 | Cree CP43 Series Color LED 30
CP43B-AGS-CW0Y0354 | Cree CP43 Series Color LED 28
CP43B-AGS-CV0Y0264 | Cree CP43 Series Color LED 30
CP43B-RGS-CX0Y0AA4 | Cree CP43 Series Color LED 29
CP43B-RGS-CW0Y0AA4 | Cree CP43 Series Color LED 28
CP43B-RGS-CV0Y0AA4 | Cree CP43 Series Color LED 31
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
![]() CP43B-AGS-CX0Y0354 |
![]() Cree, Inc. |
![]() Standard LED - Through Hole Amber LED |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
| Image | Part No | Mfg | Description | ![]() |
Pricing (USD) |
Quantity | ||||||||||||
![]() |
![]() CP4320-9R |
![]() |
![]() EURO-CASSETTE 120W 4X 12V |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() CP43B-AGS-CV0Y0264 |
![]() Cree, Inc. |
![]() Standard LED - Through Hole Amber LED |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() CP43B-AGS-CW0Y0354 |
![]() Cree, Inc. |
![]() Standard LED - Through Hole Amber LED |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() CP43B-AGS-CX0Y0354 |
![]() Cree, Inc. |
![]() Standard LED - Through Hole Amber LED |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() CP43B-RGS-CV0Y0AA4 |
![]() Cree, Inc. |
![]() Standard LED - Through Hole Red LED |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
![]() |
![]() CP43B-RGS-CW0Y0AA4 |
![]() Cree, Inc. |
![]() Standard LED - Through Hole Red LED |
![]() Data Sheet |
![]()
|
|
||||||||||||
(China (Mainland))










